Yapı sektörü için işleme

İster iş makineleri ister yapı malzemeleri söz konusu olsun, yapı sektörü için parça işlemek, tedarik zincirinin tüm basamakları için son derece zorlu bir görevdir ve her bir uygulama için doğru makineyi belirlemek son derece önemlidir.

İster ekskavatörler ve kazıcı yükleyiciler gibi iş makineleri için parçaları, ister binaların inşasında kullanılan boru ve tüpleri yapıyor olsun, yapı sektöründe çalışan makineler için en önemli kriterler performans ve güçtür.

Ağır hizmet tipi işleme

Ağır hizmet tipi işleme

Sektörün, gücü hassasiyetle bir araya getirebilen makine arayışı sürerken, yüksek torklu, 50 konik makinelere yönelik talep artmaktadır. Mazak'ın VTC-800/30HD ("ağır hizmet" kısaltmasıdır) modeli, son derece başarılı VTC-800 serisi makinelerin 50 konik modelidir. HD versiyonu, denge için optimize edilmiş bir makine yapısını sınıfında lider işleme kabiliyeti sunan yüksek sağlamlıkta tümleşik (integral) tasarımlı bir işmili ile bir araya getirerek işlenmesi zor malzemelerin kesilmesi için ideal bir platform sağlar.

Üstün talaş kaldırma oranları sunmak ve titreşim potansiyelini dengelemek amacıyla VTC-800/30HD modeli, makinenin tüm gücünü hiçbir titreşim veya hassasiyet kaybı olmaksızın aktarmasını sağlayan yeni, son derece yüksek sağlamlıkta bir kolon, taşıyıcı ve gövde yapısına sahiptir. Yüksek performanslı makine yapısı, sınıfında lider statik ve dinamik sertlik sağlayacak şekilde tasarlanmış olup, 50 konik performansının gerektirdiği yüksek düzeyde işmili torku ve gücünü sağlar.

Mazak tarafından tasarlanan ve imal edilen 10.000 d/dak'lık işmili, 22kW'lık kesintisiz güç ve 302Nm'lik giriş torku sağlar. Üretimde bu makine çevikliği güçle birleştirir ve X-, Y- ve Z- eksenlerinde 50 m/dak boşta gezme hızı, 0,5G ivmelenme ve 5,7 saniye talaştan-talaşa süresi sunar. 36 takım standart olarak verilir.

BÜYÜK PARÇALAR İÇİN ÇÖZÜM

Büyük parçalar

Yapı sektöründe, otomasyonun üretim verimliliğinde oynayabileceği rol gitgide daha önemli hale gelmektedir. Örneğin QUICK TURN NEXUS 450-II, iki metreye varan uzunlukta büyük parçaları işleyebilme özelliğiyle, iş parçalarının yüklenmesi ve indirilmesi için manuel müdahaleyi ortadan kaldırır. Bununla birlikte, verimlilikteki önemli iyileştirmelerle birlikte, basit fakat yenilikçi bir robotik yükleme ve malzeme işleme çözümüyle insansız çalışma da gerçekleştirilebilir.

Aktarma organları veya kepçe pimleri gibi yapısal parçalar da dahil olmak üzere büyük parçalar büyük makine kapasiteleri gerektirir. Mazak'ın HCN-6800 yatay işleme merkezi, 1.050 mm'lik maksimum iş parçası çapına ve 1.300 mm'lik maksimum iş parçası yüksekliğine sahiptir. 50 konik, 10.000 d/dak'lık mil tarafından sağlanan güç ve sert bir makine yapısı bir araya gelerek bu modeli ağır hizmet tipi işleme ve yanı sıra yüksek hassasiyetle son işleme için ideal kılar.

 

TAKIM VE BAĞLAMA KABİLİYETLERİ

Takım ve bağlama kabiliyetleri

Takım boyutu ve bağlama kabiliyetleri de yapı sektöründeki makine kullanıcıları için hayati öneme sahiptir. Bu iki özelliği bünyesinde barındıran HCN-5000/50, geniş çok yüzeyli aparatlara bağlanabilen çoklu iş parçalarının yüksek hızda işlenmesine imkan tanır. Makine, geniş bir iş parçası ve malzeme yelpazesini işleyebilen, 10.000 d/dak'lık 50 konik bir işmiline sahiptir.


Yapı sektöründe çalışan iş makineleri için, geniş tornalama kabiliyeti de son derece önemli bir özelliktir. Mazak MEGATURN, büyük iş parçalarının ağır hizmet tipi kesimi için tasarlanmış bir dikey CNC tornadır. Örneğin MEGATURN 1600, 1.650 mm'lik maksimum işleme çapına ve 900 mm'lik maksimum işleme yüksekliğine sahiptir ve yüksek torklu bir ana motor ve sağlam 12 takımlı drum taretle donatılmıştır.  Esnekliği en yüksek seviyeye çıkarmak için MEGATURN ayrıca, büyük takımların makine taretinde otomatik olarak değiştirilmesini sağlayarak uygulama yelpazesini genişleten ve ayar süresini azaltan opsiyonel bir (ATC) Otomatik Takım Değiştirici ile sunulur.

 

YAPI TÜP VE BORULARININ KESİMİ

Tüp ve boru

Tüp ve boru bina yapılarının sık kullanılan parçalarıdır ve son yıllarda Mazak'ın 3D FABRI GEAR modeli bu tür uygulamalar için son derece popüler bir makine haline gelmiştir. Fabri Gear, uzun boru ve yapı malzemelerinin karmaşık ve açılı konfigürasyonlarda yüksek hassasiyetle 3D lazer kesimi için özel olarak tasarlanmıştır. Lazer kesici, makinenin hem kapalı hem açık profilleri kesebilmesini sağlayan, beş farklı eksende hareketi kolaylaştıran bir 3D ünite (torch) ile donatılmıştır.

Hepsinden önemlisi bu 3D ünite, metal tüplerin birbirine boşluksuz oturmasını sağlayan dikey kesme özelliğiyle sektördeki en yüksek hassasiyet seviyelerini sunar. Bu, kesilen metali kaynak öncesinde yerinde tutmak için bağlama düzeneklerine olan ihtiyacı kaynak malzemesi miktarını azaltarak daha kısa kaynak süreleri ve daha yüksek kaynak dayanıklılığı avantajları sunar. Mazak, 3D FABRI GEAR ile kesilen tüplerin, geleneksel yöntemlerle kesilmiş tüplerden iki kat daha hızlı kaynatılabileceğini ve birleştirilebileceğini öngörmektedir.

Lazer kesici, yuvarlaktan kareye, dikdörtgenden üçgene, her şekildeki malzemenin otomasyonlu kesimi için tasarlanmıştır ve titreşimi önleyen ve yüksek hassasiyetle kesim sağlayan dörtlü ayna sistemiyle donatılmıştır. Ayrıca, bir otomatik merkezlemeli mengene, kareden yuvarlağa veya üçgene geçişte kurulumda değişiklik gerektirmeksizin hızlı kurulum sağlar.

3D FABRI GEAR bina yapıları, ısıtma ve havalandırma sistemleri gibi yapı sektöründe veya vinçler ve tarım makineleri gibi makine uygulamalarında kullanılan uzun ve ağır tüplerin kesimi için idealdir. 3D FABRI GEAR, Abu Dabi'deki Yas Marina Formula 1 pisti, Gdansk Polonya'daki ulusal futbol stadyumu ve dünyanın en yüksek veri kulesi olan Tokyo Sky Tree gibi son derece prestijli pek çok yapı projesinde kullanılmıştır.

Yapı sektörü için işlenen farklı ürün yelpazesi devasa büyüklüktedir ancak makinelerden beklenen ortak özellikler, talepkar parçaları hızla ve yüksek hassasiyetle imal edebilme kabiliyetidir. Bizim tavsiyemiz, özel ihtiyaçlarınız için en iyi işleme ve otomasyon çözümünü seçebilmenizi sağlayacak, ihtiyaç duyulan geniş makine yelpazesini ve uygulama desteğini sağlayabilen bir makine tedarikçisiyle ortaklık kurmanızdır.