Enerji mücadelesi için büyük makineler

Küresel enerji sektörü, kendi tedarikçilerinden yüksek üretkenlik, olağanüstü kalite ve hızlı teslimat talep eder. Bu makale, enerji tedarikçilerinin karşılaştığı işleme güçlüklerini incelemekte ve bazı çözümler sunmaktadır.

Enerji sektörü son yıllarda bir nevi bölünmüş kişilik özelliği göstermektedir. Tüketiciler ve endüstrinin kesintisiz yüksek enerji talebiyle güç üretimi yüksek seyrederken, petrol ve gaz sektörü düşen petrol fiyatlarından çok olumsuz etkilendi.

Bununla birlikte, her ne kadar ikisinin talihi çok farklı olsa da, büyük petrol üreticileri ve enerji üreticileri tarafından kullanılan pek çok parçanın imalatçısı olan tedarik zinciri, kendisine yönelik farklı taleplere benzer şekillerde tepki verdi. Üretkenliği yükseltmek, marjları korumak, teslim sürelerini düşürmek ve parça kalitesini yükseltmek amacıyla yeni teknolojilere yatırım devam etti.

BÜYÜK PARÇALAR İÇİN ÇÖZÜMLER

Büyük parçalar

Enerji sektöründeki ortak payda, işleme anlamında, imal edilmesi gereken parçaların boyutu ve ağırlığıdır. Petrol ve gaz sektöründe bu sondaj boruları, kovanlar, kuyu başı donanımı ve deniz altı valfler iken güç üretim sektöründe hakim olan, rotor şaftları ve diskleri, kovanlar, çarklar ve jeneratör şaftlarıdır.

Sonuç olarak, operatör ve kurulum sayısını ve büyük parçaların bir atölyede taşınması ihtiyacını azaltabilen ve devamında bitmiş ürünün kalitesini yükseltebilen çoklu görev özelliğine sahip makineler, sektörün öncelik listesinde üst sıralarda yer almaktadır.

INTEGREX e-H serisi çoklu görev özelliğine sahip makineler bu tür ağır, büyük çaplı şaft tipi iş parçaları için idealdir çünkü tornalama, frezeleme, delik büyütme ve delme de dahil olmak üzere tüm işlemleri, parçayı farklı bir makineye taşımak zorunda kalmaksızın tek bir kurulumla tamamlayabilirler.

Üstelik INTEGREX e-H serisi makinelerin en küçüğü (e-420H) bile 670 mm'lik bir maksimum dönüşle büyük parçaların kesilebilmesini sağlayan büyük bir işleme alanına sahiptir. Bu alan boyutu ve çoklu görev kabiliyeti, olağanüstü üretkenlikten taviz vermeksizin büyük miktarda talaş kaldırabilen 4.000 d/dak.'lık yüksek güçlü bir ana işmili ve 12.000 d/dak.'lık bir frezeleme işmiliyle desteklenir.

e-H serisinin zirvesinde, sahip olduğu 800 mm'lik büyük bir Y-ekseni hareketiyle ekstra büyük parça üretimi için ideal olan INTEGREX e-800H bulunmaktadır. Bu makine, 15 tona varan yük kapasitelerine sahip iş parçaları işlenirken rakipsiz talaş kaldırma kabiliyetlerine ulaşmak için gerekli güce, torka ve hassasiyete sahiptir. Makine ayrıca, pek çok uygulamada yaygın olan büyük karmaşık iç çap detaylarını işlerken daha yüksek işleme kapasitesi ve sağlamlık için dört konikten bağlama ünitesiyle derin delik kabiliyeti ve sağlam bir takım tutma sistemi sunan bir LBB - Long Boring Bar  (Uzun Delik Genişletme Barası) ile donatılmıştır.

BÜYÜK ÇAPLI PARÇALARIN TORNALANMASI

Büyük çaplı parçaların tornalanması

İşleme, delik genişletme ve delme gibi ikincil işlemleri gerçekleştirmeden önce büyük çaplı parçaları tornalamak, enerji sektöründe çalışan makinelerden beklenen hayati bir işlevdir. INTEGREX e-V serisi çoklu görev özelliğine sahip makineler, tam 5 eksenli işleme, ağır hizmet tipi tornalama işlemleri ve palet değiştirme kabiliyetlerini bir araya getirerek deniz altı valfler gibi büyük, son derece karmaşık parçaları işleyebilirler. Pek çok işlemi tek bir bağlamada gerçekleştirebilme özelliği imalatçıların, ağır parçaların birden fazla iş istasyonu arasında taşınması esnasında ortaya çıkan hassasiyet kayıplarını ve yanı sıra devam eden iş envanterini azaltmalarını neden olur.

Yüksek güçle tornalama ve büyük parça kapasitesi, enerji sektöründeki tedarikçiler için her zaman en önemli makine özellikleri arasında yer almıştır. Petrol sahası boruları ve kovanları, boru hattı kontrol valfleri ve türbin çarkları gibi büyük parça tornalama uygulamaları için güçlü, yüksek torklu, ağır hizmet tipi, büyük delik tornalama merkezi olan SLANT TURN bu bakımdan ideal çözümdür. En önemlisi bu makine, büyük parçaları kolayca işlemesini sağlayan 1.040 mm'lik bir maksimum dönüş ve 910 mm'ye kadar maksimum işleme çapı sunar.

PETROL VE GAZ PARÇALARI İÇİN ÇÖZÜMLER

Petrol ve gaz parçaları

Petrol ve gaz parçaları söz konusu olduğunda, valfler gibi çok büyük parçaları tornalamak her zaman mümkün değildir. Mazak ORBITEC 20, döndürülmesi zor veya çok büyük parçalar üzerinde gerçekten tornalanmış yüzeyler oluşturma kabiliyeti sağlayan bir büyük parça işleme merkezidir.

ORBITEC bağlama sürelerini büyük ölçüde azaltırken, enerji sektöründe sıklıkla karşılaşılanlar gibi büyük, ağır ve biçimsiz iş parçalarında daha iyi sonuçlar sağlar. Makinenin patentli kafa tasarımı teknolojisi, flanş yüzeylerinin alın tornalanmasında, konik deliklerin konik olarak genişletilmesi, klavuz açma, alın frezeleme ve parmak frezeleme gibi çok çeşitli işlemleri tek bir bağlamada gerçekleştirebilmesini sağlar.

Uygun maliyetli, yenilikçi bir valf gövdesi üretim merkezi olan ORBITEC 20, valf uygulamalarının %75'inden fazlasını tek bir bağlamada tamamlayabilirken sektörün talep ettiği yüksek toleransları koruyabilir.

 

KÜÇÜK PARÇALARIN KESİLMESİ

Küçük parçalar

Elbette tüm enerji parçaları çok büyük işleme alanları gerektirmez. Enerji sektöründeki pek çok tedarikçi, INTEGREX e-V ve e-H serileri gibi büyük tornalama merkezi özelliğine sahip makineleri örneğin deniz altı valflerin imalatı esnasında olağanüstü performans sunan daha küçük makinelerle bir araya getirmektedir.

Pek çok tedarikçinin tercih ettiği makine, yüksek performanslı ana işmili ve frezeleme işmillerine sahip INTEGREX i-serisi makinelerdir. Örneğin INTEGREX i-400'de ana işmili 3.300 d/dak. ve frezeleme işmili 12.000 d/dak. kapasiteye sahiptir. INTEGREX, uzun delik genişletme barası kullanma özelliğiyle ve daha da geniş parça işleme kapasitesi sağlayan 2,5 metrelik yeni bir gövde boyutuyla sunulmaktadır.

Tedarikçiler tarafından enerji sektörü için imal edilen farklı ürün yelpazesi çok geniş olmakla birlikte, makinelerden beklenen ortak özellikler esneklik, hassasiyet ve üretkenliktir. Bizim tavsiyemiz, özel ihtiyaçlarınız için en iyi işleme ve otomasyon çözümünü seçebilmenizi sağlayacak, ihtiyaç duyulan geniş makine yelpazesini ve uygulama desteğini sağlayabilen bir makine tedarikçisiyle ortaklık kurmanızdır.