Mazak, küçük ve orta çap borular için yeni boru lazer kesim makinasını piyasaya sürüyor

Yamazaki Mazak, küçük ve orta çaplı boruların yüksek hızda ve büyük partilerdeki kesimi için özel olarak tasarlanmış yüksek verimli lazer işleme makinesini piyasaya sürüyor.

Yeni FT-150 FIBER, operatör alanı, yükleme istasyonu ve boşaltma istasyonunu aynı tarafta bulundurarak ergonomik bir tasarım sunan kompakt bir lazer işleme makinesidir.

3.0kW fiber rezonatör ile donatılmış FT-150 FIBER, maksimum 152.4 mm boru çapına, 6.500 mm uzunluğa ve 150 kg ağırlığa kadar parçaları işleyebilir. 8.000 mm ve 180 kg seçenekleri de mevcuttur.

Makine genellikle siyah çelik, paslanmaz çelik, bakır, pirinç ve alüminyum dahil olmak üzere mimari, otomotiv, inşaat ve mobilya endüstrilerinde kullanılan çok çeşitli malzemeleri kesebilir.

Maksimum üretkenlik için tasarlanan FT-150 FIBER, kesme, kılavuz çekme, delme ve termal delme gibi birden fazla işlemi gerçekleştirebilir. Panç presi, çapak alma ve delik delme gibi işlemlere olan ihtiyacı ortadan kaldırdığı için süreç içi süre kısalır. Buna ek olarak fiber lazer ile beraber yüksek hızlı ilerleme hızları, yüksek hızlı ivmelenme ve hızlı ayna indeksleme olması olağanüstü kesme hızları sunar.

 

Dört tona kadar olan hammaddeyi otomatik olarak yükleyebilen geniş kapasiteli balyadan yükleme özelliği sayesinde üretkenlik daha da artırılmıştır ve bu sayede uzun süreler boyunca sürekli çalışma sağlanmıştır. FT-150 FIBER, büyük partili üretimlerin ve çok farklı parçalı işlerin verimli üretimi için standart çözümlerden otomatik sıralama sistemlerine kadar iş parçalarını çeşitli şekillerde boşaltabilir. Makine, 3000 mm uzunluğa kadar bitmiş parçaları (4500 mm seçeneği de mevcuttur) parça kovalarına veya isteğe bağlı olarak bir konveyöre boşaltabilir. Sıralama sistemi, dört farklı alanda küçük, orta ve büyük parçaları ayırabilir ve sıralayabilir.

FT-150 FİBER ayrıca hassas ve yüksek kaliteli kesim sağlamak için bir dizi özelliğe sahiptir. Bunlar, kesme kafasında ultra yüksek hızlı kesimi kolaylaştıran ilave bir U ekseni ve çok hassas açılı kesimi sağlayan hareketli  lazer kafasıdır.

Makinede, kesme için gerekli radyal pozisyonu belirlemek amacıyla borulardaki kaynak izlerini tespit etmek için yüksek performanslı bir kamera ve görüntü analiz yazılımı kullanan 'Görsel Kaynak Bulucu' kullanılır ve bu sayede yüksek kesme hassasiyeti sağlanır. Ayrıca "İş Parçası Konumlama" ile iş parçasında bükülme veya burkulma olduğu algılanır ve kesimden önce tüm ayarlamalar otomatik olarak yapılır.

Diğer özellikler; kesim sırasında seğimi önlemek için uzun iş parçasını destekleme üniteleri ve iş parçasının içine sıçrama olmasını önleyen ve iç yüzey yanmasını engelleyen "İç Sıçrama Korumasıdır". Diş açma, delme ve termal delme için otomatik takım değiştirmeli isteğe bağlı bir iş mili de mevcuttur.

FT-150 FIBER ayrıca üretkenliği daha da artırmak için otomatik kapasitif yükseklik kalibrasyonu ve nozul temizliği de dahil olmak üzere bir dizi otomatik işlevle donatılmıştır.

Mazak’ın yenilikçi CAD / CAM yazılımı FX-TUBE, zaman etüdü ve tüketim maliyeti verilerinin müşterinin ERP sistemine kolayca entegre edilmesini sağlarken, içe aktarılan 3D veri düzenleme fonksiyonu da bekleme süresini önemli ölçüde azaltır. Genel üretkenlik; Hızlı Yeniden Başlatma Programı, FX TUBE tarafından oluşturulan QR Kodlarını kullanarak zamanlama yeteneği ve makinenin kesme şartları "Veritabanı Görüntüleyicisi" gibi önemli işlevleri içeren NC Kontrol ve MAZAK FX ile daha da artırılmıştır.

Yamazaki Mazak Lazer Avrupa Direktörü Bay Gaetano Lo Guzzo, “Yeni FT-150 FİBER, küçük ve orta çaplı boruların yüksek hız ve yüksek hassasiyette kesimi için özel olarak tasarlanmış bir makine olup boru lazer kesim ürün gamımızı daha da geliştiriyor. Fiber rezonatör, yüksek ilerleme hızları, balyadan yükleyebilme sisteminin birleşimi ile sağlanan olağanüstü verimlilik, FT-150 FIBER' i büyük partili üretim yapan ve lazer boru kesme kabiliyetini bir adım öteye götürmek isteyen müşteriler için ideal bir makina haline getiriyor.”