Kalıpçılıkta değişimin destekçisi

Kalıpçılık sektörü, sahip olduğu müşteri tabanının getirdiği güçlüklerin üstesinde gelebilecek geniş bir işleme çözümleri yelpazesi gerektirir. Kalıp imalatçılarının karşılaştıkları özel işleme güçlüklerini inceliyor ve bazı çözümler sunuyoruz.

Kalıpçılık sektörü, pek çok endüstriyel pazara hizmet verdiğinden, küresel imalatın sağlığı açısından iyi bir göstergedir. Dövme kalıplardan pres takımları ve aparatlarına kadar herşeyi kapsayan sektör, havacılık ve uzay,ilaç , otomotiv ve yiyecek ve içeceğe kadar neredeyse endüstrinin tüm alanları için önemli bir tedarikçidir.

Kalıp pazarının özellikle de frezeleme uygulamaları için takım tezgahlarından beklentileri yüksektir. Son aylarda Mazak'ın SMOOTH Technology'sinin potansiyeli ve özelde sunduğu pek çok akıllı fonksiyon sektör tarafından gitgide daha fazla kullanılmaya başlamıştır. Örneğin SMOOTH Technology'nin 5 eksenli modeli olan MAZATROL SMOOTHX, geleneksel ofset takım yollarına kıyasla işleme süresini %60'a kadar azaltabilen Akıllı Cep Frezeleme gibi bir dizi yeni MAZATROL programlama fonksiyonuna sahiptir. Serbest yüzeyli kalıp işleme gibi düşük arttırımlı programlar, Seamless Corner Control(hatasız köşe kontrolü); Variable Acceleration Control (değişken ivmelenme kontrolü) ve Smooth Machining Control (Smooth işleme kontrolü) gibi yeni fonksiyonlardan (hepsi de çevrim sürelerini azaltır) faydalanır.

MAKİNE DENGESİ

Makine dengesi

Kalıp imalatçıları için makine seçiminde en önemli faktörlerden biri de, özellikle büyük iş parçaları söz konusu olduğunda yüksek hassasiyet ve kesme kabiliyeti sağlayan makine dengesidir.

Mazak'ın FJV Serisi dikey işleme merkezleri, hem 40 hem 50 konik işmili platformları tarafından sağlanan üretkenliğin yanında hassas kesme özelliği sunan son derece sağlam bir yapıya sahiptir. FJV, dengesi ve geniş tabla boyutu yelpazesi nedeniyle ağır hizmet tipi işlemeyle uğraşan kalıp imalatçıları için tercih edilen makine haline gelmiştir.

Örneğin FJV-250 II 40 konik modeli, 12.000 d/dak.'lık ana işmiliyle kesme işlemleri esnasında sağlamlık ve hassasiyete yardımcı olan çift kolonlu bir yapıya sahiptir. FJV serisi makinelerin tamamı, performans ve kesme hassasiyetin yardımcı olan Intelligent Performance Spindle (akıllı performan işmili), Active Vibration Control (etkin titreşim kontrolü) ve Intelligent Thermal Shield (akıllı termal kalkan) gibi bir dizi akıllı işleme fonksiyonlarıyla donatılmıştır.

BÜYÜK ÇALIŞMA ALANI ÇÖZÜMLERİ

Büyük çalışma alanı

Çalışma alanının boyutu, kalıpçılık sektörü için makine seçiminde çok önemli bir faktördür ve HCN serisi makineler bu nedenle gitgide daha popüler olmaya başlamaktadır. HCN serisi, büyük  palet boyutlarını 40 veya 50 konik işmili gücünü kullanabilen yüksek sağlamlıkta bir yapıyla birleştirir.

Palet boyutları 400 mm kareden 1.250 mm kareye kadar uzanır ve tüm makineler, uzun işleme döngülerinde üstün termal denge için vidalı mil içten soğutma özelliğiyle donatılmıştır. Tıpkı FJV gibi HCN-5000 de  Active Vibration Control (etkin titreşim kontrolü), Smooth Corner Control (Smooth köşe kontrolü) ve Smooth Machining Configuration (Smooth işleme konfigürasyonu) gibi, kalıp imalatçıları tarafından gerçekleştirilen frezeleme işlemeleri esnasında rakipsiz hassasiyet sağlayan bir dizi akıllı özelliğe sahiptir.

KARMAŞIK YÜZEYLERİN İŞLENMESİ

Karmaşık yüzeyler

Karmaşık yüzeylerin yüksek düzeyde hassasiyetle işlenebilmesi, kalıpçılık sektörü için hayati önem arz eder. VARIAXIS i-serisi, tek bir bağlamada iş parçaları üzerinde çok yüzeyli işleme yapabilen, eşzamanlı 5 eksenli bir işleme merkezi olup, bu özelliğiyle kalıp imalatçılarının ihtiyaç duyduğu karmaşık şekiller için idealdir.

Örneğin Smooth teknolojisine sahip VARIAXIS i-600, çok yüzeyli işleme için tasarlanmış ve büyük bir işleme alanıyla daha kısa süreç içi zaman, yüksek hassasiyet ve rakipsiz makine ergonomisi sunabilen en yeni nesil MAZAK 5 eksenli işleme merkezidir. Makine 12.000 d/dak.'lık bir maksimum işmili hızına sahip olup 18.000 d/dak. ve 30.000 d/dak.'lık opsiyonlar da sunulmaktadır. VARIAXIS i-600 ayrıca Siemens kontrolünde standartlaşmış makine kullanıcılarına yönelik SIEMENS SINUMERIK 840D sl CNC ile de sunulmaktadır.

Takım imalatı çeşitli frezeleme fonksiyonları gerektirir. VARIAXIS j-500 dikey işleme merkezi bu tür işler için uygun maliyetli bir seçenek olup, hızlı, yüksek sağlamlıkta işmilleri ve yanı sıra yüksek hassasiyete ve yüksek sağlamlığa sahip döner tabla sayesinde verimli çok yüzeyli parça işleme ve tek bağlamada işlem avantajları sunar. Bu makine ham madde girişinden nihai işlemeye kadar sürecin tamamının üstesinden gelebilir ve böylece teslim sürelerinde önemli düşüşler ve birden fazla bağlama ihtiyacının ortadan kalkmasıyla daha yüksek iş parçası hassasiyeti sağlar.

Kalıpçılık sektörünün gerektirdiği uygulama yelpazesinin genişliği kaçınılmaz olarak, bireysel uygulamaların özel makine kabiliyetleri gerektirmesi anlamına gelir. Bir plastik meşrubat şişesi kalıbı ile otomotive yönelik bir kalıbın işlenmesi arasındaki fark çok büyüktür ve işin tamamlanabilmesi için çok farklı makineler gereklidir. Bizim tavsiyemiz, en iyi işleme çözümünü seçebilmenizi sağlayacak, ihtiyaç duyulan geniş makine yelpazesini ve uygulama desteğini sağlayabilen bir makine tedarikçisiyle ortaklık kurmanızdır.