Yeni nesil az yer kaplayan 5 eksenli dik işleme merkezi

Yamazaki Mazak, havacılık ve otomotiv piyasaları dahil birçok sektör için uygun olan

yüksek hassasiyete sahip simultane 5 eksenli dikey işleme merkezi VARIAXIS C-600 modelini piyasaya sürdü.

Çok başarılı olan VARIAXIS serisinde geliştirilen VARIAXIS C-600 makinası, yüksek performanslı ve uygun maliyetli 5 eksenli çözüm sağlamak için oldukça cazip bir fiyatla piyasaya sunuluyor.

VARIAXIS C-600, yüksek performans özelliği ile birlikte sağlamlığından ödün vermiyor. Ø730 mm x H450 mm boyutuna ve 500 kg ağırlığa kadar olan iş parçalarını  işleyebilen bu kompakt makina, geniş işleme alanı ve B- ve C- eksenlerinde masuralı helisel kam dişli bulunan çift taraftan destekli Ø600 mm  beşik tablası ile donatılmıştır. X-, Y- ve Z- eksenlerinde 42 m/dak hızlı boşta hareket oranları yüksek hızda olağanüstü performans sağlarken, kesim yapılmayan süreyi azaltan 4,5 saniyelik salınım hareketi çevrim süresini kısaltıyor.

En önemlisi bu yeni VARIAXIS modeli, makina kullanıcılarının C-600 modelini kendi özel uygulamalarına uyacak şekilde ayarlamalarını sağlayarak geniş yelpazede teknik özellik opsiyonları sunuyor.

Makinanın yüksek sağlamlıkta iş mili özelliği; dört farklı iş mili opsiyonu ile alüminyum gibi diğer demir olmayan malzemelerin yüksek hızla işlenmesini sağlayabileceği gibi aynı zamanda ağır metal kesme işlemi sağlayabilir. 12.000 rpm standart iş milinden, 15.000 dev/dak yüksek tork, 18.000 rpm yüksek hız ve 20.000 rpm yüksek güçteki iş miline kadar değişiklik gösteren bir yelpazesi vardır. Bununla birlikte yeni VARIAXIS modeli, kesme süresini azaltabilecek iki kollu otomatik takım değiştirici ile standart 30 takımlı magazin özelliği taşıyor. Bu standart teknik özellikle birlikte 60, 90 ve 120 takımı magazin opsiyonları da mevcuttur.  

VARIAXIS C-600 modeli, opsiyonel Mazak SmoothAi Spindle özelliği ile emakinanın içine yerleştirilmiş sensörlerin geri bildirimine dayalı kesme teknolojisini, zekice ayarlar ve bünyesindeki yapay zeka (Ai) kontrol özelliği (patenti inceleme süresinde) ile freze iş mili tırlamasını ortadan kaldırır. 

VARIAXIS C-600  modülerliği aynı zamanda 70 bar basıncına kadar olan farklı uygulamalar için mevcut soğutma sıvısı paketlerinin çeşitliliğini genişletiyor. Özel dökme demir, alüminyum, kompozit ve döküm işleme paketleri de opsiyon olarak mevcuttur.

Mükemmel operatör erişimi ve ergonomisi ile birlikte VARIAXIS C-600 modeli, MPP ve PALLETECH gibi bir dizi otomasyon çözümüne kolayca entegre olabilecek şekilde tasarlanmıştır. Özel tasarlanmış otomasyon projelerini hareketli robotlarla desteklemek için sürgülü kapı ve hidrolik ve hava basınçlı fikstür arayüzü gibi opsiyonel ilaveler de mevcuttur. Robot Setup Assist (Robot Kurulum Yardımı), makinadaki gibi aynı koordinasyon sistemindeki robot programlamasını sağlar. Otomasyon entegrasyonu ise takım ve fikstür kabiliyet kontrolü, takım ve fikstür kurulumu gibi ileri düzey yetenekler eklenerek yeni Smooth RCC (Smooth Robot Hücre Kontrolörü)  ile genişletilmiştir. 

En son VARIAXIS modeli, dahili öğrenme yeteneğiyle makina performansının sürekli artmasını sağlayan Mazak'ın yeni yapay zeka kontrolü SmoothAi ile donatılmıştır.SMOOTH MACHINING CONFIGURATION PLUS özelliği sayesinde operatörler malzeme gereksinimlerine göre CNC gösterimindeki çevrim süresini, yüzey kalitesini ve işlenme şeklini içeren özellikleri kolayca ayarlayabiliyor. Bu özellik, dar toreranslı programlardaki karmaşık iş parçaları için etkilidir. Özel ayarlar, gelecek çevrimlerde kolayca kullanılmak üzere kaydedilip korunabilir.

Smooth Project Manager aynı zamanda takım verileri, fikstürler, koordinatlar, parametreler ve 3D iş parçası modelleri gibi işleme programları için gerekli veri yönetimini sağlıyor. Sıcaklık değişimine bağlı olarak gerekli telafi miktarını otomatik olarak karar verecek algoritmalar kullanan yeni Ai Thermal Shield fonksiyonu ile daha fazla işleme hassasiyeti sağlanıyor.